OSP KSRG Częstochowa-Dźbów


Idź do treści

Historia

W listopadzie 1924 roku na zebraniu wiejskim w Dźbowie, na wniosek wójta Ignacego Dudka, powołano Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwszym prezesem był Ignacy Dudek, komendantem Władysław Zębik, jego zastępcą Ludwik Broncel, skarbnikiem Kazimierz Teresiński, gospodarzem Józef Dudek, sekretarzem Stanisław Pęczek . Na pierwszych czynnych członków zgłosiło się siedemnastu mieszkańców Dźbowa, z kierownikiem szkoły p. Orleańskim na czele.
Z wielkim zapałem przystąpiono do gromadzenia funduszu na zakup wyposażenia i do intensywnych ćwiczeń. Pozwoliło to nie tylko ratować ludzkie mienie, ale już w roku 1928 wziąć udział zawodach. Tego też roku zaczęto kupować materiały na budowę remizy. Teren pod budowę bnył darowizną p. Habiniaka, część dokupiono za wypracowane pieniądze.
Straż Dźbowie przyczyniła się do rozbudzenia życia kulturalnego w środowisku. W roku 1934 uruchomiono bibliotekę. Wkrótce przy straży powstały drużyny siatkówki, koszykówki, zajmujące czołowe miejsca w rozgrywkach drużyn powiatu częstochowskiego.
Bezinteresowna ofiarność strażaków znalazła uznanie dyrektora kopalni inż. Stanisława Kontkiewicza, który w okresie bezrobocia zatrudnił ich w kopalni, ratując w ten sposób od głodu wiele rodzin.
W okresie okupacji hitlerowskiej, straż nie pełniła służby ochotniczej lecz obowiązkową. Zniszczona została biblioteka, ocalał sztandar, z narażeniem życia przechowywany przez Ignacego Korbelę.
Po wyzwoleniu na prezesa wybrano Pawła Teresińskiego. W roku 1948 zakupiono motopompę, a następnie samochód. Po kolejnej zmianie zarządu prezesem został Bonifacy Myślikowski, naczelnikiem Leszek Pęczek.
W roku 1968 jednostka otrzymała nowy samochód Żuk A-15. Po kolejnej zmianie zarządu, funkcję pełnili: Lucjan Dudek - prezes, Mieczysław Teresiński - naczelnik, Lucjan Kocik - zastępca, Bronisław Mazur - skarbnik, Roman Sowa - gospodarz, Henryk Biskup - sekretarz. W roku 1947 społeczeństwo Dźbowa ufundowało drugi sztandar, a w połowie lat 80-tych, jednostka rozpoczęła budowę nowej remizy. W tym czasie prezesem był Mieczysław Teresiński, naczelnikiem Henryk Biskup, jego zastępcą Lucjan Kocik, skarbnikiem Marian Musialak, gospodarzem Roman Sosna, sekretarzem Wiesław Zejler.
W roku 92 Urząd Miasta Częstochowy zakupił jednostce samochód Star 266. Wkrótce straż została przekwalifikowana na tym S-2, zakupiono samochód Żuk z wyposażeniem oraz reaktywowano przy niej orskiestrę dętą. W skład kolejnego zarządu weszli: Henryk Biskup - prezes, Arkadiusz Biskup - naczelnik, Mieczysław Teresiński jego zastępcą. Zbigniew Bator skarbnik, Lucjan Teresiński - gospodarz, Marek Skalik - sekretarz. W roku 1997 jednostka została włączona do struktur jednostek KSRG. W 2003 roku ze względu na zły stan techniczny pojazdu Żuk został wycofany z podziału i oddany na złom. W 2004 roku ze środków OSP został zakupiony samochód marki Mercedes 207D i przystosowany do swojej służby pożarniczej (obecnie służy jako pojazd gospodarczy). W styczniu 2006 roku Urząd Miasta Częstochowy zakupił naszej jednostce Lekki samochód Ratowniczo-Gaśniczy marki Ford Transit. We wrześniu 2006 roku Ford miał taki można to nazwać chrzest bowiem w połowie września, gdy nasza jednostka została zaalarmowana do pompowania wody w przychodni w Dźbowie przez osiedle przeszła potęrzna wichura która, zerwała dach z remizy naszej OSP, przewróciła kilkanaście drzew w osiedlu jedno z nich spadło na samochód prezesa naszej OSP i przy okacji niszcząc płot przy straży. Niecały rok później Ford brał udział w usuwaniu szkód wyrządzonych przez trąbe powietrzną w gminie Kłomnice. Druhowie nasi działali wówczas w miejscowości Huby. Rok 2007 przypisał się złym bilansem w naszej jednostce bowiem odeszło z naszych szeregów na wieczną służbę dwóch druhów, dh Marek Nowak i dh Leon Konopa. W roku 2008 jednostka rónież brała udział usuwaniu szkód po trąbie powietrznej w gminie Blachownia jeden zastęp dzxiałał na Trzepizurach a drugi w centurm Blachowni. W 2009 roku wzobogaciliśmy się o nową pompe Honde WT30X, piłę do drewna Sithl MS290, i latarkę Vulkan. C.D.N.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego